Zajęcia dodatkowe na etapie szkoły podstawowej

Udowodniono wielokrotnie, że najbardziej wskazanym wiekiem na rozwijanie swoich zainteresowań i poznawanie talentów jest początkowy etap szkolny. W tym czasie uczniowie mają dużo czasu z uwagi na to, że najczęściej lekcje kończą o wczesnej godzinie, a nauki w domu nie ma tak wiele jak na kolejnych etapach. W tym czasie właśnie dobrze jest posłać dziecko na różnorodne zajęcia pozaszkolne. Należy jednak pamiętać, by wszystkie decyzje podejmować w zgodzie z wolą i upodobaniami pociechy.
Dobrą praktyką jest prezentowanie mu rozmaitych opcji, jednak nie może to przebiegać na zasadzie zmuszania - . Poza tym wiele umiejętności w dzisiejszych czasach okazuje się ogromnie potrzebne, a najprostsze do opanowania są właśnie w wieku dziecięcym. Tak jest na przykład ze sztukami walki czy pływaniem. Na tak wczesnym etapie dzieci w większości przypadków nie mają lęku przed głęboką wodą, a nowe zdolności przyswajają bardzo szybko. Z tego powodu tak nagminnie wyszukiwane w Internecie są takie hasła jak „nauka pływania”.Innym, po zajęciach o charakterze sportowym, rodzajem aktywności pozalekcyjnych są różnego rodzaju zajęcia muzyczne. Warto wykazać zainteresowanie tą możliwością zwłaszcza w sytuacji, gdy widać że dziecko ma słuch muzyczny, powtarza dźwięki z otoczenia śpiewem lub na instrumencie. Dobrym pomysłem jest właśnie kupno nieskomplikowanego instrumentu, przykładowo niewielkiego syntezatora w celu sprawdzenia, czy pociecha się nim nie zainteresuje i nie będzie grać. Następnym etapem może być zapisanie go do szkoły muzycznej czy na lekcje indywidualne. W każdym razie dziecko sporo na tym zyska i opanuje nowe umiejętności.

W szkole podstawowej w większości przypadków dzieci uczą się już obcych języków . Zwykle jest to język angielski. Program szkolny nierzadko jednak jest niewystarczający, przez co nie wykorzystuje możliwości umysłów dzieci. Te z nich, które były wychowywane w wielojęzycznych domach, najczęściej przyswajają obcą mowę automatycznie (dodatkowe informacje o szkole pływania). Pozostałe dzieci nierzadko są zapisywane przykładowo do szkół językowych w ramach uzupełnienia nauczania prowadzonego przez szkołę. Niekiedy także potrzebny jest korepetytor, dzięki któremu dziecko lepiej poradzi sobie z lekcjami. Hasła w rodzaju „korepetycje angielski Warszawa” są niezwykle często wyszukiwane na stronach internetowych.