W jaki sposób można zadbać o swój samochód, podstawowe rodzaje kosmetyków stosowane do pielęgnowania karoserii

Zimowe i jesienne miesiące to dla samochodów bardzo trudny okres. Ujemne temperatury mogą źle wpływać na zużycie mechaniki pojazdu, z powodu zwiększonej wilgoci i opadów również karoseria nie będzie miała prostu w tym okresie. Dużo szybciej w takich warunkach może postępować korozja, zwłaszcza jeśli na ulicach znajdują się używane przez służby drogowe środki chemiczne.

Myjnia samochodowa
Author: EveryCarListed P
Source: http://www.flickr.com
Wiosną i latem karoseria również nie ma łatwo, promienie słoneczne powodują matowienie lakieru, a ptasie odchody i owady mogą w dużym stopniu uszkodzić powłokę. Dlatego też kierowca, który będzie chciał odpowiednio długo cieszyć odpowiednim wyglądem swego pojazdu musi systematycznie o niego dbać - zobacz tutaj. Duża część czynności pielęgnacyjnych nie powinna być kosztowna ani zabierająca dużo czasu, a jeżeli się będzie o nich pamiętać, to karoseria przez wiele lat będzie w doskonałej formie. Ogromnie ważne jest przy tym, aby stosować właściwe kosmetyki samochodowe, które nie zawierają żadnych szkodliwych dla lakieru substancji, tu należy być dość ostrożnym aby jeszcze nie pogarszać sytuacji.

Podstawą przy pielęgnacji samochodu są odpowiednie szampony. Wybór ich jest całkiem spory, część z nich będzie służyć jedynie do mycia, z kolei inne zawierają także trochę wosku, który jeszcze chroni powierzchnię lakieru przed czynnikami mechanicznymi. W sklepach jest również pewna ilość szamponów do specjalnych zastosowań, stosuje się je w sytuacjach, gdy zabrudzenia są rzeczywiście poważne, przykładowo do zmywania asfaltu.


Myjnia samochodowa
Author: Chris F
Source: http://www.flickr.com
Spora część właścicieli woli jednak osobno umyć samochód, a następnie go wywoskować - do tego również służą odpowiednie preparaty, przykładowo płynne lub tradycyjne woski. Bardzo istotnym sprzętem, przez wielu nieco lekceważonym, jest miękka gąbka do mycia, jeżeli będzie ona miała za dużą ostrość to może spowodować porysowanie lakieru.

Zajmując się całościowo karoserią pamiętać też trzeba, preparat do czyszczenia felg z pewnością może to przywrócić blask i odpowiedni wygląd nawet bardzo zniszczonym felgom. Najbardziej istotne jest, aby o pielęgnacji samochodu pamiętać nie raz na rok przed świętami, ale systematycznie, wtedy dłużej zachowa on dobry wygląd.