Udało się - powiększamy rodzinę! Tylko co dalej? Czy poradzimy sobie z absolutnie nowym wyzwaniem?

Czy współczesnym rodzicom jest łatwiej? Raczej tak - powie pokolenie starsze – jednorazowe pieluchy, zupki w słoiczkach, piękne ubranka, sale zabaw dla dzieci. Kiedyś tego nie było... Chyba nie - powie pokolenie młodsze – konserwanty w jedzeniu, chińskie produkty dla dzieci, alergie, bezstresowe wychowanie i silna presja bycia wzorowym rodzicem. Kiedyś tego nie było... Ale pytania o zmieniające się życie, które zadają sobie przyszli rodzice, pozostały chyba takie same.

dziecko
Author: Pete
Życie obraca się o 180 stopni w momencie, kiedy para dowiaduje się, że na świat przyjdzie ich upragnione maleństwo. Niezależnie, czy maleństwo jest planowane, czy nie do końca. W głowie pojawia się wówczas milion pytań – komu pierwszemu powiedzieć, jak się dobrze przygotować, co można zrobić, żeby ciąża przebiegła bez problemów? Na szczęście natura daje przyszłym rodzicom sporo czasu na przemyślenie wielu spraw. Wsparcie rodziny i profesjonalna opieka lekarska pozwolą przyszłej mamie maksymalnie zadbać o siebie i nastawić umysł i ciało. Dobrze jest owocnie spożytkować czas oczekiwania na maleństwo i poświęcić go na długie rozmowy z partnerem, co to znaczy być dobrymi rodzicami, czy dziecko umocni małżeństwo i czy para będzie mogła liczyć na siebie w każdej trudności. Za drugim razem życie stanie na głowie niedługo po porodzie kiedy nadejdzie całkowicie nowa rzeczywistość. Maleństwo będzie potrzebowało całodobowej opieki rodziców, a rodzice wzajemnej pomocy i zapewnień, że dobrze sobie radzą z nowymi obowiązkami. Każdego dnia para uczy się czegoś innego o maleństwie i o sobie wzajemnie. Skarb, chociaż najmniejszy w rodzinie, przejmie funkcję szefa i ułoży rodzicom nowy rytm dnia. O kompromisach, wolnej sobocie czy urlopie długo nie będzie mowy. Nieprzespane noce, przeorganizowanie mieszkania, wszędobylskie produkty dla dzieci i chwilowy zanik życia towarzyskiego da się we znaki, lecz następne wspólne chwile zrekompensują te niedogodności z nawiązką - swiat-rodzicow.pl/fantazyjne-i-smaczne-ciekawe-pomysly-na-kanapki-dla-dziecka/. Podglądanie rozwoju naszej pociechy, rosnące potrzeby, pierwsze uśmiechy i słowa – właśnie dlatego nowe, wspólne życie będzie po prostu pełniejsze i żadna para nie zamieni go na nic innego.

Mała dziewczynka na świeżym powietrzu
Author: Travis Swan
Ale teraz przed nimi wejście w najtrudniejszy moment – wychowanie. I znów pojawi się szereg istotnych pytań - czy wystarczy dobrze żyć, dawać właściwe wzorce, pozwalać dokonywać samodzielnych wyborów, analizować je czy może stale prowadzić za rękę i pomagać? Czy zdać się na bezstresowe wychowanie? Czy jednak pozwalać robić błędy i wyciągać nauki czy chronić przed ich popełnianiem tak długo, jak tylko się da? Wielu rodziców szuka mądrości w książkach, szuka wzorców wśród rodziny lub przyjacióła część zdaje się po prostu na siebie, swój instynkt rodzicielski i swoje obserwacje. Więcej porad dotyczących wychowania - kliknij tutaj