Społeczne skutki niżu demograficznego.

Niż demograficzny jest normalnym procesem objawiającym się zmniejszeniem liczby narodzin dzieci w danym okresie na danym terenie. Obecnie Polska wkroczyła w jeden z największych niżów od lat czterdziestych XX wieku. Na taki stan rzeczy złożyło się sporo elementów, demografowie jako najbardziej istotne z nich podają wielką emigrację wywołaną otwarciem granic Unii dla ludzi pracujących, kryzys finansowy oraz niezbyt opłacalną politykę rodzinną. Pozostanie niżu na takim poziomie może mieć wiele negatywnych skutków w bliskiej przyszłości.
dziewczyna ucząca się języka angielskiego
Author: r. nial bradshaw
Source: http://www.flickr.com
Najważniejsze niebezpieczeństwa Eksperci zgodnie są zdania, że jeśli to zjawisko będzie panować na dłużej, władze mogą nie być w stanie wypłacić wszystkich świadczeń emerytalnych dla przyszłych emerytów. Najpoważniejszą konsekwencją niżu demograficznego jest przewaga ludzi korzystających ze świadczeń emerytalnych, nad osobami finansującymi składki emerytalne. Tak samo znaczne może być zachwianie rynku pracy wywołane coraz mniejszym zatrudnieniem w szkolnictwie i zmuszeniem do zmiany kwalifikacji dużej liczby - strona internetowa www.scenariuszzycia.pl/ - nauczycieli i osób pracujących w przedszkolach - mój link. Największym zjawiskiem może się tu okazać praca dla nauczycieli. Warszawa w tym momencie boryka się z tym problemem, aktualnie pracownicy oświatowi są zmieniają kwalifikacje zwykle na pracowników socjalnych, jednak i w tym sektorze brakuje już miejsc. Propozycja dla poszukujących możliwości nauki: native speaker warszawa.Zapobieganie katastrofie demograficznej
Młodzi ludzie wolą osiedlać się za granicą, gdzie utrzymanie dzieci jest o wiele łatwiejsze niż w Polsce. Jedynym sposobem na zatrzymanie młodych ludzi w Polsce jest modyfikacja polityki w kwestiach rodziny. Wysokie świadczenia socjalne mogą jednak nie być wystarczająco skuteczne. Dopóki koszta utrzymania będą tak duże, młodzi ludzie będą czuć lęk przed założeniem rodziny. Badania pokazują bowiem, że największym strachem przed posiadaniem potomstwa jest obawa przed brakiem finansów na wychowanie dziecka. Innym dużym lękiem ludzi w wieku reprodukcyjnym jest strach przed dużymi kredytami na mieszkanie. Perspektywa przeprowadzki do innego kraju i zaczynania życia od nowa jest często znacznie bardziej zachęcająca od strachu przed egzystencją, który czeka na młodych w Polsce.