Scrapbooking to przystrajanie fotografii w artystyczny sposób

Zdjęcia są emocjonującym wspomnieniem naszych przeżyć. A jeszcze ładnie zaaranżowane zdjęcia, cieszą nasze oczy podwójnie. Techniką, z pomocą której nasze prywatne albumy będą przypominały małe dzieła sztuki jest scrapbooking. Na skutek tej metody, spoglądając na kartę wakacyjnym zdjęciem ujrzymy nie jedynie zdjęcie, ale ususzony kwiat, który dostaliśmy od ukochanego, miłosny liścik, otrzymany owego pamiętnego spotkania... Albowiem formą przekazu jest tu nie tylko słowo, ale także obraz.

Scrapbooking
Author: Kate Coleman
Source: http://www.flickr.com
Chwytanie chwil w papierową ramkę ma ponad dwustuletnią tradycję. To w Ameryce, w dalekiej przeszłości, zaczęto nadawać wspomnieniom tę niezwykłą formę - fotografie wklejone do albumów przystrajano suszoną lawendą i rumiankiem, przyprawiano kojarzony z obrazowaną chwilą bilet kolejowy, moment uchwycony na zdjęciu ilustrowano odręcznie napisaną notatką lub wycinkiem z gazety i... the end. Przeglądanie albumów przenosiło nas więc w sentymentalną podróż wspomnień i zapachów.

Scrapbooking
Author: Kate Coleman
Source: http://www.flickr.com
Dużą wartością scrapbookingu jest to, iż jesteśmy w stanie samodzielnie aranżować nasze albumy, nie wydając przy tym pieniędzy. Gazety, niewielkie przedmioty, które bez trudności wyeksponować w albumie, skrawki materiałów, a zatem wszystko to co związane jest z naszymi wspomnieniami – nic przecież nie kosztują. Naturalnie jeśli szukamy bardziej oryginalnych, wyszukanych dodatków możemy odwiedzić sklepy stacjonarne lub (zobacz http://majolinek.pl/) internetowe przejrzeć ofertę sklepów stacjonarnych i tych w sieci. Oferta jest tak bogata, iż można stracić poczucie czasu przeglądając imponującą ilość oryginalnych dodatków, czyli kolorowych papierów, pieczątek czy dziurkaczy ozdobnych.

Scrapbooking to nie tylko aranżacja zdjęć, to także technika dekorowania - nadawania wbrew pozorom niepotrzebnym lub zupełnie nie wyróżniającym się przedmiotom nowego charakteru, za pomocą scrapbookingu możemy także stworzyć niezobowiązujące upominki, notatniki, zawieszki na drzwi, opakowania prezentów oraz ozdoby na wiele okazji. Cóż ucieszy bardziej obdarowaną osobę niż samodzielnie zrobiony album na zdjęcia?
Chwytanie zdarzeń przy użyciu na pozór niepotrzebnych przedmiotów, z zatrzymaną na zdjęciu chwilą, może stać się naszą pasją, dzięki której opanujemy sztukę łączenia wspomnień z własną kreatywnością.