Relaks dla wielu graczy - wybór gier planszowych, rodzaje i tematyka

Rzecz, którą pamiętam z młodości, która zdołała przykuć moją uwagę na dłużej, to gry planszowe. Nie było może jakiegoś szczególnie dużego asortymentu, takiego, jaki jest dzisiaj, ale gry planszowe to był każdorazowo miło spędzony czas z przyjaciółmi czy bliskimi.
Gra planszowa - Carcassonne
Source: http://www.planszoweczka.pl/
W tej chwili paleta gier planszowych jest tak zawrotny, że nawet pomysł o próbie wyboru gry, w jaką można by spróbować zagrać, powoduje spory ból głowy. Czy może wybrać gry planszowe ekonomiczne? Za dawnych latgraliśmy przecież wszyscy w Eurobusiness, czy Monopoly- to nie powinno być zawiłe. Ale czy będzie to coś nowatorskiego?Może warto w takim razie spróbować jednej z tych gier familijnych? To powinien być odpowiedni rodzaj gry, zwłaszcza jeśli nie mamy ochoty grać sami, tylko z bliskimi czy znajomymi. Pod warunkiem, że Wasz tok rozumowania jest zbliżony, bardzo dobrym wyborem na start będzie gra Carcassone - gra familijna, której głównym zadaniem jest budowanie wsi, farm, opactw, a to wszystko z pomocą robotników, którymi zarządzamy.

Mechanizmy gry są bardzo jasne- rozpoczynamy od ustawienia na planszy, którą przeważnie jest stół, pola startowego. Przed rozpoczęciem każdej swojej tury gracz losuje kartonik z polem terenu, jaki będzie mógł dołożyć. Ważne, by pola, np. z drogą, czy miastem, dodawać w sposób umożliwiający integracje ze sobą sąsiednich pól. Jeśli układamy miasto, które może wyglądać np. jak dawny Wrocław, należy je umieszczać obok pól z miastem - byśmy byli w stanie je powiększać. Po pewnym czasie będziemy mogli odnaleźć na polu gry rozwój całego miniaturowego świata z systemem drogowym, miastami, nawet całymi aglomeracjami itp.

Po wyczerpaniu pól z terenem z dostępnej puli, grający podliczają uzyskane punkty- im więcej udało nam się „wybudować”, lub przejąć od przeciwnika, tym więcej punktów zdobywamy. Tradycyjnie wygrywa gracz, który zdobędzie ich najwięcej. Zabawa jest przez cały czas trwania rozgrywki.

Masz jakiekolwiek trudności ze wyszukaniem wiarygodnych wiadomości? To spójrz na tekst opublikowany na tej stronie a przekonasz się, że to jest wszystko, co potrzebne.

A, jako że pojedyncza gra nie trwa zbyt długo, natychmiast po zakończeniu jednej, mamy ochotę zacząć kolejną. A właśnie o to w grach planszowych chodzi, o oderwaniu się od otaczającej nas rzeczywistości, przeniesieniu się w świat przygody i, najlepiej, wygraniu gry.