Popularne studia

Każdego roku pojawiają się rankingi popularności kierunków studiów. Czasami można przeczytać, że to odbicie rynku pracy, czasem, że moda się zmieniła. Zdarza się, że uniwersytety w ten sposób chcą przekonać maturzystów do rozpoczęcia studiów na danym kierunku, albo dokładnie przeciwnie - zniechęcić, bo zwyczajnie nie ma już miejsc.

Które kierunki są popularne

W takiego rodzaju rankingach od dawna na wysokiej pozycji zobaczymy prawo, medycynę, kierunki ekonomiczne, filologię angielską czy psychologię. Mnóstwo absolwentów szkół średnich jednak nie planuje świadomie swojej kariery, tylko wybiera kierunek „bo rodzice uważają, że dobry”, lub przekonani przez znajomych. Nie jest to dobre podejście. Studia naprawdę trzeba przemyśleć. Są kierunki, takie jak na przykład resocjalizacja (więcej tu), które nie zagwarantują nam prostego zarobku i po których jest trudno znaleźć pracę. Tego typu kierunki powinni wybierać ludzie z konkretną pasją, którzy wiedzą na co się decydują. Powinno się od pierwszych lat studiów wyrabiać sobie kontakty i odbywać staże i praktyki. To pomoże w znalezieniu pracy w zawodzie po studiach.

nauka
Source: http://www.sxc.hu/
Z pasją na studia

Warto też mieć umysł otwarty na modyfikacje swoich planów po analizie rynku pracy. Fanatyk rysunku, rzeźbienia albo malarstwa nie musi koniecznie skończyć właśnie taki kierunek. Nie da się ukryć, artyści są w trudnej sytuacji i pracy dla nich często nie ma. Może więc należy przemyśleć kierunek taki jak na przykład arteterapia (tutaj przydatne informacje)? Pozwoli realizować swoje marzenia a jednocześnie umożliwi lepszy start na rynku pracy.


Kierunki techniczne

Ciągle popularnością mogą poszczycić się wszelkie kierunki na uczelniach technicznych. Wszelkie kierunki techniczne są chyba najlepszym gwarantem pracy, pod warunkiem, że oczywiście dana osoba jest dobra w tym co robi. Najpopularniejsze ciągle są informatyka, elektronika, logistyka (tu więcej). Studia na uczelniach technicznych są niezwykle wymagające, ale też kładą bardzo duży nacisk na część praktyczną. Często do zaliczenia semestru wymagane są staże w różnorodnych zakładach, co powoduje, że absolwenci takich kierunków mają już spore doświadczenie. Z tego powodu są doskonałymi kandydatami do pracy. Często zdarza się tak, że firma po praktykach oferuje studentowi zatrudnienie. Warto dobrze przemyśleć kierunek studiów, bo od tego wyboru będzie zależała nasza kariera zawodowa.