Place zabaw - co było kiedyś, a co jest w tym momencie?

Zarówno dla najmłodszych, jak i dla trochę starszych dzieci zabawa jest bardzo istotną częścią codzienności. Poprzez zabawę najmłodsi uzyskują nowe informacje, a także uczą się działania w grupie, dzielenia się i generalnie życia w społeczeństwie. Nieprawidłowe jest zdanie niektórych rodziców, którzy są zdanie, że dziecko ma być wychowywane pod kloszem, z dala od innych dzieci, które mogą dawać zły przykład. Tak samo szkodliwe jest izolowanie dziecka od wszelkich niebezpieczeństw, między innymi od infekcji i schorzeń biorących się z długotrwałego przebywania w towarzystwie rówieśników.

dziewczynka na placu zabaw
Author: Shannon
Source: http://www.flickr.com
Krótko mówiąc najmłodszym powinno się zapewniać pewną dozę swobody i opcję zabawy z innymi dziećmi, co pomoże mu w późniejszym życiu, a także uodporni je na dużo szkodliwych elementów. Miejscem, które doskonale się nadaje do takiej wspólnej zabawy jest plac zabaw.

Niegdyś i dziś
Place zabaw podobnie jak dużo innego rodzaju obiektów, przez długi czas zmieniały się i uległy unowocześnieniu. Wiele przyrządów na nich się znajdujących ma swoje prototypy w przeszłości. Przykładem mogą być standardowe huśtawki, które obecnie wytwarzane są z innych tworzyw niż kiedyś. Generalnie obecnie na szeroką skalę wykorzystywane są tworzywa sztuczne, ale również w odpowiedni sposób przygotowane drewno. Często spotykanym widokiem na chwilę obecną są place zabaw z typowymi domkami z bali, wyposażonymi w zjeżdżalnie i innego rodzaju atrakcje. Ogólnie obecnie miejsca tego typu są o wiele lepiej wyposażone, akcesoriów jest po prostu więcej. Dzięki temu większa liczba najmłodszych może się na nich bawić w jednym momencie.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Obecni projektanci placów zabaw i innych miejsc służących dzieciom do zabawy najbardziej cenią sobie bezpieczeństwo dzieci- więcej całkiem pomocna strona, mądrze jest odwiedzić. Oczywiście nie eliminuje to zupełnie niebezpieczeństwa urazu doznanego przez podopiecznego pod nieuwagę opiekuna. Ryzyko to jednak jest możliwie jak najbardziej zmniejszone. Na placach zabaw zastosowane są przyrządy wyprodukowane w możliwie bezpieczny sposób, na przykład wszelkie gwoździe i śruby muszą być zawsze ukryte, by najmłodsi nie mogli się o nie pokaleczyć. Ponadto już od wielu lat w typowych huśtawkach montowane są specjalne zabezpieczenia w postaci dodatkowego łańcucha, zabezpieczając dzieci przed wypadaniem i wyskakiwaniem z huśtawki.