O czym powinien nie zapomnieć każdy hodowca gołębi?

Gołębniki musimy trzymać w perfekcyjnej czystości. W tym celu czyszczenie pomieszczeń (ścieranie kału, piór, kurzu etc.) musi się odbywać każdego dnia. Czynność tą trzeba wykonywać ostrożnie, tak aby gołębie wysiadujące jajka albo pielęgnujące swe młode nie były niepokojone. Ściółki w gniazdach nie zmienia się podczas wysiadywania jajek jak też w okresie, gdy młódki są jeszcze za bardzo młode. Po 10 dniach od wyklucia się piskląt można zmienić gniazdo na świeżo odkażone jak też umoszczone.


zdrowy gołąb
Author: Phil Fiddyment
Source: http://www.flickr.com
Po zwieńczeniu czasu wylęgowego, co przypada na okres wypadania piątej lotki 1 rzędu, należy segmenty gniazdowe pozamykać jak też wymontować bądź wyeliminować z gołębnika. Na czas zimy dzieli się gołębie podług płci, by samce oraz samice pomieszkiwały w oddzielnych pomieszczeniach. W tym czasie karmi się ptaki ziarnem skąpym w białko jak też mniejszymi dawkami.

Gdy klikniesz na oryginalny artykuł (http://alpaki.pl/), ujrzysz, że ma podobne informacje na opisywany wątek - te dane pochłoną Cię kompletnie.

Dietę gołębi możemy suplementować preparatami tj. omega 3 oil - zobacz dodatkowe informacje; czy pigeon vitality. Na wiosnę, mniej więcej w połowie marca, dobiera się pary do kojarzenia. Pary te wsadza się do przedziałów kojarzeniowych, dając każdemu ptakowi oddzielną celę, ażeby zapobiec bójkom, jakie zdarzają się w pierwszych dniach po połączeniu gołębi w pary. Po paru dniach, jeśli para gołębi poznała się już i przywykła do siebie, usuwa się przegrodę, która je rozdziela, ażeby ptaki mogły przystąpić do kopulacji. Gdy samiczka zostanie pokryta przez samca, możemy wpuścić je do pomieszczenia gniazdowego, w którym selekcjonują i zajmują gniazdko, do jakiego zostają złożono jajka, natomiast obydwoje rodzice zaczynają ich wysiadywanie. W tymże czasie nie powinniśmy ptaki niepokoić.


biały gołąb
Author: A N Suresh Kumar
Source: http://www.flickr.com
Gołębie niektórych ras, szczególnie krótkodziobych, częstokroć nie są w stanie odpowiednio wykarmić swe pisklęta. Po 10 dniach od wyklucia się piskląt, gdy następuje nowy okres łączenia, rodzice porzucają je i nie dają im jadła. W tychże warunkach pisklątka dogorywają z chłodu a także głodu. Zawczasu zatem trzeba do podchowania ich przygotować gołębie mamki, czyli gołębie doskonale karmiące. Musimy w taki sposób określić czas łączenia gołębi rasowych oraz gołębi-mamek, ażeby obydwie pary składały jaja jednocześnie albo z różnicą 3 dni - klik w link. Po złożeniu jaj zamienia się je - od ptaków rasowych przenosi się do gołębi mamek oraz na odwrót, czy zamienia się pisklęta w pierwszych dniach po wykluciu .