Niecodzienne metody sprawdzania myślenia logicznego czyli jakie zalety mają pokoje typu escape room

Ludzie od wieków uwielbiają różnego rodzaju łamigłówki, a najlepsze są takie, w których mogą się sprawdzić. Z tego też powodu bez przerwy dużym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju gry które sprawdzają umiejętności logicznego myślenia i wyciągania wniosków.


escaperoom
Author: Travis Wise
Source: http://www.flickr.com
Lecz niektórym i to będzie mało i poszukują czegoś co jeszcze bardziej ich zaintryguje. I niektórzy faktycznie znajdują, na przykład w pokojach znanych jako escape room. Zainteresowanie taka formą zabawy przyszło do naszego kraju z Zachodu, gdzie jest dość popularna. Także u nas cieszy się rosnącym zainteresowaniem, bo nie brakuje ludzi, którzy lubią się na wszelkie sposoby sprawdzać, przy okazji dobrze się bawiąc. W największym skrócie pomieszczenia typu escape room to po prostu zespołowe gry w świecie rzeczywistym, mające na celu rozwiązanie wcale nie łatwych zagadek. W grach takich uczestników zamyka się do tytułowego pokoju, wypełnionego różnymi przedmiotami. W pokoju umieszczone są też wskazówki, dzięki którym będzie można otworzyć drzwi i z niego wyjść, lecz jeżeli ktoś myśli że takie zagadki będą proste, to jest w duży błędzie.

W tradycyjnej sesji w takich grach bierze udział kilka osób. Liczba ich jest uzależniona od gabarytów pokoju, jaki najczęściej nie ma jakiś wielkich rozmiarów. Standardowo na znalezienie rozwiązania i wyjście uczestnicy mają w okolicach godziny, i jak często bywa, wcale przez tę godzinę prosto nie będzie.


Łamigłówki są trudne i zaskakujące, i duża liczba zespołów zostaje niestety uwięziona na wieki w zamknięciu. Rzecz jasna ta wieczność to czas, gdy obsługa pojawi się żeby otworzyć drzwi i wypuści pechowych uczestników. W naszym kraju pokoje tego typu można znaleźć w kilku miastach i bez przerwy pojawiają się następne. We wszystkich takich klubach jest przeważnie kilka pokoi, które można albo zupełnie niezależnie pokonywać, albo przechodzić od jednego do drugiego. Pokoje różnią się rodzajem zagadek i stylem, wszystko to ma na celu zaskoczenie gości i spowodowanie, aby za każdym razem mogli coś innego odkryć - rezerwuj wybrany pokój.