Których języków uczymy się najchętniej i czemu tak właśnie jest?

W okresie socjalizmu prawie nikt (poza paroma wyjątkami) nie posługiwał się angielskim. Zamiast tego wielka ilość ludzi potrafiła się dogadać w języku rosyjskim. Rosyjski był wszędzie: w uczelniach wyższych, w szkole, nie było innej opcji, obowiązkiem było się go uczyć, bo nasz „bratni” sąsiad spoglądał uważnie także na nasze kształcenie. Jednocześnie, nasza gospodarka była uzależniona od ZSRR, więc trochę nielogicznym byłoby się uczyć innych języków, no chyba, że dla własnych ambicji. Zastany stan nagle odmienił się w latach dziewięćdziesiątych.

Nauka języka włoskiego
Author: brewbooks
Wiadomo, zmiany, zmiany, obalenie ustroju komunistycznego i nastanie szalonego kapitalizmu. W szkołach na fali triumfu zaczęto rezygnować ze znienawidzonego języka rosyjskiego, zamiast tego zaczęto wdrażać inne, tym razem zachodnie języki. Obok języka angielskiego najczęstszymi nowymi językami stały się niemiecki i język francuski, ale także bardzo piękny język włoski. Powstawały więc także szkoły włoskiego jak www.wloskiklucz.com.

Aktualnie liczy się angielski, nauczany jest w każdym miejscu, w wielu szkołach konieczny jest także drugi język. W największe ilości przypadków preferowany jest język niemiecki. To raczej logiczne, Niemcy to nasz sąsiad, z którym mamy największą wymianę gospodarczą. W mniejsze ilości przypadków dobierany jest język francuski, a jednocześnie powraca moda na – ten znienawidzony po latach komuny – język rosyjski. Dzisiaj jeśli spytać młodych ludzi, który język obcy znają – pojawi się zgodna deklaracja: „wiadomo, angielski!”. Jeśli natomiast to samo pytanie skierować do trochę starszych ludzi to, jak łatwo odgadnąć, większość wskaże na język Puszkina.

Wiadomo, przyswajamy języki obce, jakie w danym etapie są nam przydatne, lecz patrząc na tendencje to już wkrótce coraz więcej młodych ludzi będzie operowała też językiem rosyjskim.

Jednocześnie, aktualnie także istnieje dosyć ciekawy trend, uczenia się obcych języków dla samego ich brzmienia, z czystej pasji. Tak jest z pewnością z językiem włoskim. Widoczne jest to w wielu miejscach, nie tylko w stolicy, gdzie włoski w Warszawie jest wykładany w wielu szkołach językowych (kurs na http://www.wloskiklucz.com/kursy-jezykowe/). Kultura włoska, klimat, piękne tereny, to wszystko pociąga nas bardzo, to także sprawia, że pragniemy uczyć się tego cudownego języka.