Kilka wskazówek dla gimnazjalistów odnośnie wybierania szkoły

Każdy uczeń kończący szkołę powinien prawidłowo zaliczyć egzamin oraz później dostać się do wybranej szkoły średniej. Ważne, aby dobrać ją w sposób świadomy, a nie kierować się emocjami.

Trzeba precyzyjnie ocenić swoje zdolności.

Przykładowo jeśli jesteś uczniem przeciętnym albo nawet słabym, to nie należy zapisywać się do placówki elitarnej. Nawet jeżeli się do niej dostaniesz, to będziesz zmuszony cały czas udowadniać coś sobie i innym. A to nie ma nic wspólnego z nauką. Pamiętaj, że nawet w najlepszej szkole można trafić na nie najlepszych pedagogów, natomiast w przeciętnej szkole mogliby przecież funkcjonować wybitni wychowawcy. Przede wszystkim musisz skończyć z rozumowaniem przekonującym, że liceum jest lepsze niż technikum, albo że najlepiej pójść do elitarnego liceum. Nie jest to prawdą, technikum nie jest szkołą gorszą. Zwyczajnie przyjęło się już, że do liceum zapisują się osoby, które zamierzają iść na studia, a w technikach kształcą się przyszli fachowcy od mechaniki samochodowej, pani z okienka pocztowego czy fryzjerka. W liceum nie uzyskasz tak specjalistycznego i praktycznego przygotowania z wielu tematów jak w technikum.

Bransoletki od Lemoniq
Author: Lemoniq
Source: Lemoniq

Czekoladki w kształcie serca
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu

Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanych zamierzeń, to stanowczo lepiej jest pójść do liceum ogólnokształcącego. Tego typu szkoła (szkoła podstawowa Wilanów) zasadniczo ma uczniom zapewnić solidną wiedzę ogólną, jaka będzie potrzebna przy kontynuowaniu edukacji w późniejszym etapie. Korzystnym rozwiązaniem jest wybranie się na dni otwarte, jakie są urządzane w szkołach średnich.

Takie dni są organizowane przez uczniów w tych placówkach, więc jest to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć na własne oczy środowisko panujące w danej placówce. Można by się także dowiedzieć co nieco o jakości kształcenia, o wymogach co do wychowanków oraz o zaletach wybranej szkoły.