Jakiego rodzaju są różnice pomiędzy szkołą niepaństwową a niepłatną?

Każdy z nas posiada ustawowy obowiązek uczęszczania do m.in. szkoły podstawowej. opiekunowie mają jednak prawo wybrania konkretnej placówki - w tym zakresie nie stosuje się utrudnień.


Z tego powodu także od pewnego czasu obok szkół państwowych, działają również placówki prywatne.


niepubliczna szkoła podstawowa
Author: stephen bowler
Source: http://www.flickr.com


Program kształcenia jest bardzo podobny do takiego, jaki jest w szkołach publicznych, jednak kluczowa różnica polega na tym, że dziecko wynosi więcej informacji niż z placówki państwowej. Jest tak z tego powodu, że niepubliczna szkoła podstawowa wrocław jest płatna, więc uczęszcza do niej mniej osób. Powoduje to to, że nauczyciele mogą poświęcić poszczególnym wychowankom więcej czasu. Ci natomiast nauczyciele zarabiają więcej niż ich odpowiednicy w szkole powszechnej, zatem w większym stopniu przykładają się do własnej pracy. Patrząc od strony wychowanka to pewien mankament, bo jeżeli w takiej klasie jest mniejsza ilość uczniów, to w wypadku zadania polegającego przykładowo na recytowaniu jakiegokolwiek poematu, prawdopodobnie wszyscy będą przepytani. Taka okoliczność chyba nie zdarza się w klasach, w jakich jest przynajmniej 25 osób. Jednak w szkole właśnie o naukę idzie, więc to nie wada a zaleta.


Dowolna szkoła prywatna ma też o wiele wyższe standardy wyposażenia nie tylko poszczególnych klas, lecz także sali gimnastycznej czy wyposażenia pracowni np. plastycznej.
Powszechnie rzecz biorąc, rodzice, którzy wybrali dla swego dziecka akurat taką placówkę jak niepubliczna szkoła podstawowa są z takiej decyzji bardzo zadowoleni, gdyż wychowankowie o wiele więcej z niej wynoszą. W tego typu placówce utrzymuje się trochę większy rygor, lecz to modeluje charakter, co jest bardzo przydatne w dalszym życiu.