Jak zadbać o bezpieczeństwo naszego dziecka poza domem?

To wiadome, chcemy dla swoich pociech jak najlepiej. Kupujemy im zabawki, żeby miały kolorowe i bogate we wrażenia dzieciństwo, uczymy je przez zabawę, aby wyrosły na mądrych ludzi, a przede wszystkim próbujemy je chronić przed zagrożeniami świata zewnętrznego. Przez zagrożenie należy rozumieć, z jednej strony, inne osoby, które mogą zrobić naszym dzieciom krzywdę, a także na przykład ochronę: ochraniacz dla dzieci, na nóżki, na rączki, na główkę, kaski, i inne elementy, które uniemożliwiają skaleczenia, obtarcia czy nawet złamania. W tym celu kupujemy także moskitiery dla dzieci, żeby nie pokąsały ich żadne owady, bo pozostawić mogą bolesne ślady.
Author: timsamoff
Tym samym, kupujemy dobrą poduszkę (polecane poduszki) dla dziecka, która da mu się wygodnie wyspać i nie narazi go na zbędne bóle kręgosłupa, bóle głowy czy pleców. Powyższe kroki można streścić w zdaniu: zapobiegamy, bo oferowane narzędzia są łatwe w realizacji. A co w chwili, gdy nasza pociecha jest zagrożona,przykładowo, przez pedofila? Sprawa jest bardzo istotna, więc pamiętajmy, żeby zawsze mieć w zasięgu wzroku nasze dziecko, ale jednakowoż ważny jest walor edukacyjny. Powtarzajmy do znudzenia, nie natarczywie, lecz mądrze, argumentując, iż nie wolno z obcym nigdzie iść, nie wolno także zabierać od niego żadnych cukierków czy innych wabików.

Jednocześnie, nie można zrobić z dziecka paranoika który będzie się bał dorosłych. Zaleca się otaczać go ludźmi w każdym wieku, od najmłodszych do najstarszych, tak samo jak powinniśmy je chować pośród zwierząt, by pokazywać, że świat jest pozytywny, lecz zawsze trzeba być czujnym. Z jednej strony, jeśli wychowamy dziecko paranoicznie to będzie ono podejrzliwe wobec każdego człowieka czy każdego zobaczonego\spotkanego psa czy kota, z drugiej strony, jeśli nauczymy nasze dziecko zbytniej ufności do wszystkich to takie coś może skończyć się tragicznie.

Jak ktoś obcy to zawsze ostrożność, jak bezpański pies, to nie powinno się go dotykać, chyba, że taki czworonóg jest z kimś, wtedy można się spytać o pogłaskanie. Tak proste i jasne porady już niejedno dziecko obroniły przed zagrożeniem lub przed zbytnią bojaźliwością. Nie warto ich lekceważyć. Pamiętajmy, że dziecko rozumie więcej niż się czasem wydaje (ochrona przed owadami). Warto rozmawiać z dzieckiem jak z dorosłym, dojrzale przedstawiać temat. Dziecko to bardzo wierny towarzysz rozmowy, ale wyczuwa czy jesteśmy z nim uczciwi i je szanujemy czy traktujemy jak gorszą istotę. Przekażmy więc te informacje taktownie, ale jednocześnie w sposób czytelny, a dziecko na pewno będzie bardziej bezpieczne.