Czy nasze dziecko może oglądać telewizję?

Wychowanie to niezwykle trudny temat. Każdy rodzic ma osobną wizję na jego temat. Wszyscy także obawiamy się tego momentu, kiedy nasz maluch się narodzi i to my będziemy musieli pokazać mu, jak żyć. Często zdarza się nam popełnić błąd, ale jest to na stałe wpisane w proces wychowawczy. Nie jesteśmy idealni i dlatego często napotkamy na swej rodzicielskiej ścieżce sporo niebezpiecznych zakrętów.
Z pewnością wielu rodziców zastanawia się, czy dziecko powinno korzystać z telewizji? Wiemy doskonale, że we współczesnym świecie nie możemy odciąć naszych dzieci od wszelkich nowinek techniki. I bardzo dobrze, bo najnowsze wynalazki stworzone zostały po to, aby ułatwiać nam życie. Ale z drugiej strony, wiemy doskonale, że mogą stać się przyczyną poważnych uzależnień albo schorzeń na tle psychicznym.

dziecko przed telewizorem
Author: Sarah Joy
Ale wystarczy odpowiednio wziąć się za to i nie spotkamy się z takimi kłopotami. Przede wszystkim, nasz maluch musi wiedzieć, po co nam telewizor.

Podoba Ci się taki artykuł? Jeśli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij najpierw tu - ta witryna też bez wątpienia przypadnie Ci do gustu.

Jeżeli wytłumaczymy mu, w jakim celu go oglądamy, dziecko nie będzie całymi godzinami tkwić przed grającym pudłem. Naszym starszym pociechom udowodnijmy, że program tv ma w ofercie dużo pożytecznych propozycji, takich jak audycje przyrodnicze, czy historyczne, jak również wiele kultowych filmów.

Zawsze oglądajmy telewizję z naszymi maluchami. Czasami, nawet w przyjaznych dzieciom kreskówkach mogą się zjawić sytuacje, które przestraszą naszego malucha. Powinniśmy być wtedy tuż obok i wytłumaczyć mu wszystko. Nie zapominajmy, że dzieci najczęściej idą w ślady rodziców. Jeżeli my całymi godzinami przesiadujemy przed telewizorem, to nasze pociechy zaczną robić to samo.

Dlatego my także w odpowiedni sposób korzystajmy z tego niezwykłego wynalazku XX wieku. Namówmy starsze dzieci na wspólne oglądanie audycji informacyjnych albo filmów dokumentalnych. Później możemy z nimi porozmawiać na poruszane tam tematy. Ale równocześnie, pokażmy pociechom, że istnieją inne, przyjemniejsze formy spędzania wolnego czasu, niż tylko przesiadywanie przed telewizorem.