1 % podatku - spraw drugiej osobie radość

Każdego roku duża część obywateli musi rozliczyć się w urzędzie skarbowym. Obowiązek ten dotyczy ludzi, którzy pracują i ze swojej pracy pobierają stałe dochody, przekraczające pewną ustaloną kwotę. Do niedawna można było się rozliczać jedynie tradycyjnie, poprzez uzupełnienie właściwego formularza. Obecnie są na to sposoby bardziej współczesne. W każdym przypadku jednak można poprosić o pomoc fachowców w tej dziedzinie.


Fundacja Na Ratunek
Biura podatkowe i doświadczeni księgowi są w stanie pomóc przy rozliczaniu PIT tak, by wszystkie wątpliwości były rozwiane, a formularze przygotowane w sposób odpowiedni. Od jakiegoś czasu istnieje także możliwość przekazania 1% podatku na rzecz wybranej przez siebie instytucji.

Przeznaczanie 1%
Na prośbę rozliczającego się od kwoty podatku zostaje odliczony 1%, który można przekazać na dowolny cel. Warto to uczynić, ponieważ w innym wypadku suma ta przepada. Grupa instytucji, którym można w ten sposób pomóc jest obszerna i nieustannie się poszerza. Są to tak zwane organizacje pożytku publicznego, a zatem takie, które pomagają innym osobom i nie tylko. Należą do nich między innymi różnorodne fundacje, które za cel wyznaczyły sobie pomoc jednemu, konkretnemu człowiekowi. Często występującym przypadkiem jest przykładowo, że instytucja udziela pomocy jednemu poważnie choremu człowiekowi w gromadzeniu funduszy na lekarstwa i operacje. Poza tym na liście można znaleźć fundacje zajmujące się sprawami ochrony środowiska naturalnego czy na przykład pomagające bezpańskim zwierzętom.

Rozliczanie internetowe
Od kilku lat istnieje możliwość rozliczania PIT z wykorzystaniem Internetu. Można tego dokonać na różne sposoby. Zależy to przykładowo od typu rozliczenia, które jest dokonywane. Można to uczynić za pomocą formularzy, które są do pobrania za darmo na stronach WWW. W tym przypadku wypełnia się je, następnie drukuje i zanosi do urzędu. Istnieją również specjalne programy do dokonywania rozliczeń stuprocentowo za pomocą sieci. Programy tego rodzaju są jednak płatne. Żeby wyszukać te możliwości, wystarczy wyszukać w Internecie frazę „PIT 2013” (naratunek o PIT 2014) i znaleźć formularze oraz instrukcję działania.