Ćwiczenia dzieci z wadą mowy

Dzieci dość często mają problemy z odpowiednią wymową. Czasami nie wypowiadają literki „r” bądź po prostu seplenią. Kiedy nie są to istotne trudności dorośli często je lekceważą, co jest faktycznie dość znaczącym błędem, gdyż w późniejszym życiu mogą stać się utrudnieniem, natomiast w wieku dziecięcym jeszcze wszystkie trudności można skorygować.
logopeda
Author: Eden, Janine and Jim
Czasami jest to dość łatwe i maluch odzyskuje całkowitą sprawność mowy. W jaki sposób w takim razie leczyć pociechy? Przede wszystkim, jeśli zobaczy się jakiekolwiek niestandardowe objawy warto szybko udać się do fachowca, którym jest logopeda Poznań (specjalista od wymowy w Poznaniu). On ustali przyczynę kłopotów i to właśnie na tej bazie podejmie końcową decyzję w zakresie dalszej terapii. Zdarza się bowiem, że kłopoty z wymową są związane z nieprawidłową budową aparatu mowy. Wówczas sam logopeda niewiele może poradzić - potrzebne jest fachowe leczenie. Jeśli jednak sepleniąca wymowa jest spowodowana innymi względami, w takim przypadku ćwiczenia, które ma szansę przedstawić logopeda powinny zdawać egzamin. Najistotniejsze, to chodzić na ustalone wizyty oraz nie przerywać leczenia, gdy tylko zobaczy się poprawę, jako że droga do pełnej sprawności zazwyczaj jest bardzo długa.

logopeda
Source: flickr.com
Ponadto, logopedzi z reguły zalecają rodzicom, by trenowali ze swoimi pociechami w domu. Bezwzględnie nie można tego zaniedbywać, sądząc, że tylko wizyty u specjalisty będą wystarczające. To właśnie zaangażowanie rodziców w terapię ich pociechy jest niezbędny i w ogromnej mierze decyduje o osiągnięciu sukcesu. Należy wziąć to pod uwagę. Obecnie u logopedów leczą się nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe, których leczenie w dziecięcym wieku nie było możliwe lub zostało zaniedbane. Naturalnie, dziecko też powinno być świadome tego, jak znaczące dla niego jest leczenie, jedynie dzięki temu będzie się odpowiednio przykładało do treningów, a jego wysiłek także ma duże znaczenie. Rodzice powinni więc dosyć dużo rozmawiać ze swoim dzieckiem. Kategorycznie nie można na malucha krzyczeć, lub naśmiewać się z jego wady, ponieważ to może u niego spowodować wyjątkowo poważne kompleksy, jakie nie tylko utrudniają dalsze ćwiczenia, ale również sprawią, że w późniejszym życiu może mieć ono problemy z komunikacją.